Sağlıksız beslenme kanseri tetikliyor

Yayın Tarihi: 02.04.2015 /2218 defa okundu

        Uzmanlar, insanların korkulu rüyası olan kanserin en önemli nedenleri arasında tütün kullanımı ve sağlıksız beslenmenin bulunduğuna dikkat çekti.
Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İse-posta Çelik, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftası bundan dolayı vatandaşları bilinçlendirmek ve hastalığın farkındalığını artırmak için bir açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Çelik, kanser oluşumunun en önemli nedeninin ise tütün kullanımı ve şişmanlık olduğunu ifade etti. 
Obezite sebebiyle vaka sayısı artıyor 
Tütün kullanımı ve şişmanlığın kanser oluşumunda yüzde 80-90 oranında sorumlu olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Çelik, “Fazla kalori alınması ve şişmanlık, rahim, pankreas, safra yolları, bağırsak, böbrek ve meme kanseri riskini artırıyor. Zararsız olduğu, kolesterol içermediği söylenen yağlı gıdaların çok miktarda alınmasının obeziteye yol açabileceği unutulmamalı. Gençlik dönemindeki fazla kilo ve şişmanlık bütün hayat boyu devam ediyor. Dolayısıyla gençlik çağında şişman insanların fazla olduğu günümüz şartları göz önünde bulundurularak gelecekte kanser vakalarının artacağından endişe ediliyor. Ev dışında çoğunlukla işlenmiş besinler ve 'fast food' tüketiminde artışa neden oluyor" şeklinde konuştu. 
En iyi koruma sebze ve meyve
Bitkisel kaynaklı olmak suretiyle sağlıklı besinler tüketilmesini gerektiğini vurgulan Prof. Dr. Çelik, her gün 5 ya da daha çok porsiyon sebze ve meyve çeşitlerinden yenilmesini, işlenmiş tahıllar ve şekerler yerine ham tahıllar tercih edilmesini, kırmızı etin bilhassa yağlı ve işlenmiş olanlarının tüketimi kısıtlanmasını tavsiye etti.
Günde 30 dakika fiziksel etkinlik yapın
Fiziksel olarak aktif yaşam tarzının benimsenmesinin önemine işaret eden Çelik, "Yetişkinlerin haftanın 5 veya daha çok günü 30 dakika veya daha çok orta derecede etkinlikde bulunmalı. Çocuklar ve gençlerin de haftanın en az 5 gününde günde en az 60 dakika orta-şiddetli derecede fiziksel etkinlik yapmalı" şeklinde konuştu.