Dünyanın sigarayı bırakmaya niyeti yok

Yayın Tarihi: 23.09.2015 /970 defa okundu
 

ABD'deki sigara kullanıcılarının 3’te 2’si sigarayı bırakmak istediğini ve hayatlarında minimum bir kere bunu denediklerini söylüyor. Ancak dünyanın genelindeki eğilim tam tersinde.

21 ülkede yapılan bir araştırmaya nazaran, dünyada 15 yaş ve üzeri sigara tiryakilerinin  sigarayı bırakmayı düşünmedikleri dile getiriyor.

 

 

adıyaman tütünü

 

 

Bugün açıklanan resmi bilgilere bakılırsa, kullanıcıların averaj yüzde 75'nin  geçen sene sigarayı bırakma benzer biçimde bir çabası olmadığı ve gelecekte de olması beklenmiyor. Çin, Endonezya ve Rusya şeklinde ülkelerde bu oran yüzde 80 şeklinde çok büyük değere sahip.

 

adıyaman tütünü

 

Bazı ülkelerde sigara kullanımının diğerlerine oranla neden daha fazla olduğu kesin olarak belli olmasa da, ekonomik, toplumsal, ve kültürel faktörlerle devletin sıhhat politikalarının birleşimi ile açıklanması mümkün olabilir. Rusya’da sigara içmek kültürel olarak yaygın ve sigaralar oldukça ucuz. Dünyanın en büyük tütün marketi olan Çin ise bununla beraber dünyanın en büyük tütün firmasının da sahibi. Bloomberg’in analizine nazaran 2014 yılında içilen 10 sigaranın 4’ü Çin’de tüketilmiş durumda.

 

adıyaman tütünü

 

2010 senesinde 127 milyar dolarla en yüksek tütün satışı rakamlarına ulaşan kuzey ABD'de pazar küçülürken, dünyanın geri kalanında pazar oranı her geçen  gün büyüyor.

Not: adıyaman tütününe başlayan müşterilerimzle ilgili ilerleyen dönemlerde biz de birer anket yaptırıp sonuçları sizlerle paylaşacagız.