Ocakta tütün ve alkolde vergi artışı olmayacak

Yayın Tarihi: 01.10.2016 /212 defa okundu

        

        

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin gelir gider hedefine bağlı olarak da yıl sonu öngörülerini gerçekleştirmek için gerekli adımları attıklarını vurgulayarak, bugün bu adımlardan bir tanesini daha hayata geçirdiklerini anlattı.

Tütün ürünlerinde nispi, asgari maktu ve maktu vergi olduğuna işaret eden Ağbal, "yani üç tane parametreye bağlı olarak oluşan bir vergi oranı var. Hepimiz bunlardan bir tek maktu vergiyi artırdık. Maktu vergide 7 kuruş yöreında bir artış yaptık. Yaklaşık 25 kuruş olan maktu vergi, 32 kuruşa çıktı" diye konuştu.

Meydana getirilen düzenlemenin sigara tutarlarında bir artışa niçin olacağına dikkati çeken Ağbal, şunları kaydetti:

"Bizim icra ettiğimız hesaplamalara gore ÖTV’de yapmış olduğumuz bu artış sigarada paket başına 50 kuruş kadar bir zammı doğuracak. Burada ortaya çıkacak 7 kuruşluk maktu vergi artışına bağlı olarak ortaya çıkabilecek fiyat artışı paket başına 50 kuruş olacak. Bugün piyasada farklı fiyatlarda sigara satılıyor. Meydana getirdiğimız hesaplamalara gore buradaki yapmış olduğumuz artış, sigara fiyatlarına yüzde 5-6 oranında bir artış getiriyor. Her ne kadar maktu vergi tek başına bakılmış olduğunda 25 kuruştan 32 kuruşa çıkarılmışsa da bu maktu vergi toptan perakende satış fiyatı içinde çok düşük bir orana sahip olduğundan, buradaki artışın ne işe yaradığını söylerken, sadece perakende satış fiyatındaki yansımaya bakmak lazım. Mesela 12 liraya satılan sigara bu icra ettiğimız düzenlemeden sonrasında sektörün de aslabir kaybı olmadan, yani üreticinin, dağıtıcının, bayinin aslabir kaybı olmadan, piyasadaki üretim ve tüketim zincirindeki aktörlerinin herhangi bir şekilde paylarında bir kayıp olmadan 50 kuruşluk bir artış yapmaları halinde buradaki getirilen vergi düzenlemesini kompanse etmek mümkün."

"VERGİ ARTIŞININ ENFLASYONA ETKİSİ 0,26 PUAN"

Ağbal, yapmış oldukları bu düzenlemenin bir miktar enflasyona tesiri olacağını belirterek, "yaptığımız teknik çalışmalar sonucunda yıl sonu enflasyonuna 0,26 puanlık bir ekleme doğuracak" ifadesini kullandı.

Bazı alkollü içeceklerde de maktu vergilerde ÖTV'yi yüzde 10 arttırdıklarını özetleyen Ağbal, "ortalama perakende satış fiyatlarında yüzde 3 yöreında bir artış olacağını hesaplıyoruz. Daha çok bir artış biz beklemiyoruz" dedi.

Her yıl yıl başlangıcında ve temmuz ayında yeniden değerleme oranı nispetinde aslına bakarsan alkolde ve Adıyaman tütünü ürünlerinde maktu vergilerin arttığını anımsatan Ağbal, şu bilgileri aktardı:

"Dolayısıyla bizler bu düzenlemeyi şimdi aralık ayında icra ettiğimız için hem Adıyaman tütünü hem alkollü içecekler için ocak ayında artık yine değerleme oranına bağlı ilave bir artış olmayacak. Bugün alkolde yapmış olduğumuz yüzde 10 artışın aslına bakarsak bir kısmı zaten ocakta yeniden değerleme oranında yaklaşık yüzde 3 yöreında aslına bakarsan gelecekti. Bizler burada Maliye politikasının önceliklerini dikkate almak suretiyle aralıkta yaptık. Ocakta, artık gelecek sene içinde herhangi bir şekilde tütünde, alkolde herhangi bir vergi artışı olmayacak. Bu düzenlemelerden sonra 2017 yılı ile ilgili bir düzenleme düşünmüyoruz. Şu anda böyle bir planımız yok."

"ALKOLDEKİ ÖTV ARTIŞININ ENFLASYONA ETKİSİ YOK"

Ağbal, taze üzüm şarabı, elma, armut şarabı şeklinde bazı şarap ürünlerinde vergi artışına gitmediklerine de dikkati çekti.

TÜFE sepetinde alkollü ürünlerin oranının sadece yüzde 0,35 olduğuna işaret eden Ağbal, perakende satış tutarlarına yüzde 3 yansıyan bu düzenlemenin enflasyona derhal derhal aslabir etki yapmayacağını değerlendirdiklerini, enflasyona dönük bir sonucunun olmayacağını söylemiş oldu.

Ağbal, alkollü içeceklerde meydana getirilen vergi düzenlemesinin 2017 bütçesine yaklaşık 540 milyon lira gelir tesiri olacağını bildirdi.

http://www.celikhantutunu.com/Celikhantutunu/Ocakta-tutun-ve-alkolde-vergi-artisi-olmayacak/1706

kaynak Adıyaman tütünü