Malezya'da Tütün Kontrolü Eğitimi Verildi

Yayın Tarihi: 21.04.2015 /2197 defa okundu

        İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) tarafından, “Sağlık Alanında İslam Ülkeleri Mesleki Eğitim Programı-Tütünsüz İslam İşbirliği Teşkilatı Programı (Tobacco-free OIC)” kapsamında İslam ülkelerinin ihtiyaç ve kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde 1-2 Nisan 2015 tarihlerinde bir eğitim programı düzenlenmiştir. 

Program çerçevesinde Tütün ve Alkol Kontrolü Daire Başkanı Ayşe Gökalp KIRCA ÇELİK ve Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Daire Başkanlığı’ndan Uzman Cemil MULLAOĞLU tarafından Malezya’nın 13 eyaletinen yaklaşık 90 kamu görevlisine tütün kontrolü eğitimi verilmiştir. 

Eğitim programından önce 31/03/2015 tarihinde Melaka Eyalatinde Melaka Kamu Sağlığı Birimi ve “Sigarasız Lokasyonlar Projesi” kapsamında yer alan “Sigarasız Köy” ile “açık sigarasız alanlar” ziyaret edilmiş ve uygulamalar hakkında bilgi edinilmiştir.

Melaka Eyaleti Kamu Sağlığı Birimine yapılan ziyarette, Denetim ve Mevzuat Birimi Başkanı Dass KANDUNNI tarafından “Bir Miras Şehrini “Sigarasız Şehir” Haline Getirirken Zorlukların Üstesinden Gelmek –Sigarasız Melaka” başlıklı bir sunum yapılmıştır.

Eğitim programı kapsamında;

01/04/2015 tarihinde;

- Kurumumuz ve SESRIC tanıtılmıştır. 
- “Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi ve Türkiye” konulu bir sunum yapılmış, ardından konuya ilişkin sorular alınarak cevaplandırılmıştır.
- Ülkemizde tütün mamulleri ile ilgili reklam, promosyon ve sponsorlukla ilgili mevzuat ve uygulamalara ilişkin sunum yapılarak konuya ilişkin sorular cevaplandırılmıştır.
- “Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi ve Türkiye” konulu sunuma devam edilmiş ardından gün içesinde aktarılan konuların tümüne ilişkin tartışma bölümüne geçilerek sorular cevaplandırılmıştır. 

02/04/2015 tarihinde;

- “Türkiye’de Tütün Kontrolü Faaliyetleri” konulu sunum yapılmıştır.
- “TAPDK ve Tütün Kontrolü” başlıklı sunum yapılmıştır.
- Tütün mamullerinin perakende satışı ve perakende satış yerlerinde tütün mamullerinin bulundurulma şekline ilişkin sunum yapılmıştır.
- TAPDK E-Belge Sistemine ilişkin sunum yapılmıştır.

Yukarıdaki konulara ilişkin soru cevap bölümünün ardından eğitim tamamlanarak Sertifika Törenine geçilmiş; katılımcılara sertifikaları Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Müdürlüğü-Madde Bağımlılığı Bölümü Kıdemli Baş Müdür Yardımcısı Dr Rushidi Bin Ramly tarafından verilmiştir.

Eğitim faaliyetinin tamamlanmasını müteakip Malezya Sağlık Bakanlığı Kamu Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Datuk Dr. Lokman Hakim Bin Süleyman makamında ziyaret edilmiş; görüşmede, gerçekleştirilen eğitim ile Türkiye ve Malezya’da tütün kontrolü faaliyetlerine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.