Beyşehir Kaymakamından İşyerlerine Sigara Uyarısı

Yayın Tarihi: 13.04.2015 /5703 defa okundu

        

Konya’nın Beyşehir İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, kapalı alanda faaliyet gösteren işyerlerine sigara yasağına riayet edilmesi uyarısında bulundu.Başıbüyük yaptığı açıklamada, 4207 Sayılı Tütün Mam...

Konya’nın Beyşehir İlçe Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, kapalı alanda faaliyet gösteren işyerlerine sigara yasağına riayet edilmesi uyarısında bulundu.

Başıbüyük yaptığı açıklamada, 4207 Sayılı Tütün Mamüllerinin Zararları’nın Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan 5727 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü hakkındaki kanunun, TBMM’nde 3 Ocak 2008 tarihinde kabul edildiğini hatırlattı. Bu kanunla birlikte kapalı mekanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesinin yasaklandığını vurgulayan Başıbüyük, yasaklara uymayan işyerleri için ilk kez tesbiti halinde 2015 yılında öngörülen ceza miktarının bin 233 lira olduğunu anımsattı.Aynı işyerinin kurala uymaması halinde ceza miktarının her defasında katlayarak artacağının, 4 ve daha fazla kurala uymayan işyerlerine iş yeri kapatma cezasına kadar varan cezai müeyyide uygulanacağının bilinmesi gerektiğini vurgulayan Başıbüyük, konunun sağlık açısından önemine de dikkat çekerek şöyle devam etti, "Hal böyle iken, ilçemizdeki işyerlerinde sigara yasağına uyulmadığı gözlenmektedir. Sigara yasağı hem insan sağlığı açısından, hem de işyerlerine gelen vatandaşın sağlığına zarar vermektedir. Bundan dolayı ilçemizde işyeri sahiplerinin sigara yasaklarına uyması gerekmekle birlikte, uyulmadığı takdirde İlçe Tütün Denetim ekiplerince yapılan denetimlerde sigara içen işyerlerine Kabahat Kanunu’na göre cezai işlem uygulanacaktır. Ayrıca, vatandaşlarımızın da ilgili kanunla yasaklanmış alanlarda sigara içilmesi dolayısıyla kanun ihlalleri ile karşılaşmaları halinde, Alo 184 SABİM, Alo 155 polis imdat ve 156 Alo jandarma hatlarına bildirimde bulunmaları, denetimlerin başarılı bir şekilde sonuca ulaşılmasını da sağlayacaktır."