Adıyaman Tütünü Nereden Alınır

Yayın Tarihi: 19.12.2016 /187 defa okundu

                Adıyaman Tütünü Nereden Alınır?
Adıyaman tütünü Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan genel geçim kaynağının tütüncülük olduğu bazı kısımlarının ovalık bazı bölümlerinin dağlık olduğu bir şehrimiz olan eski adı ile hisni mansur. Tütün yetiştiriciliği konusunda tüm dünyaya sesini duyurabilmiş bir üretim alanına haizdir. 
Adıyaman tütünü kendine özgü kokusu ve içimi ile birçok tiryakinin tercih ettiği ülkemizin doğusundan batısına tiryakilerin özellikle tercih ettiği tütün türüdür. Çelikhan tütünü Tütün sarrafında en hesaplı halini satın alabilirsiniz. Kendi üretim alanlarında yetiştirilen tütünün en organik halini satışa sunmaktadır. Tütün özellikle son meydana getirilen sigara zamlarından sonrasında tiryakilerin gaslınde kıymeti artmıştır. Zamlardan sonrasında sigarayı bırakamayanların daha hesaplı olması açısından Çelikhan tütünü  oldukca rağbet kazanmıştır. Elbet her sektörde olduğu şeklinde bu sektörde de bazı kötü niyetli insanlar katkı maddeleri ve kükürt eklenmiş tütünleri Adıyaman tütünü adı altında satmaktadırlar. Kükürt ilave edilmiş tütün ilk başlarda kokusundan ikinci olarak altın sarısı renginden kendini belli etmektedir. Adıyaman tütünü koyu sarı ve kızılımsı renkleri ile kendini diğer türlerden ayırt etmektedir. Tütün kalitesi, içimi ve kokusu yönünden ülkemizdeki tütünlerden kendini ayırt eden Adıyaman tütünü içen kişilerin kısa sürede içimine alıştığı bir türdür.  Bu tütün hazır sigara yapımında kullanılmaz. Daha çok sarma şeklinde kullanıma uygundur.
     Adıyaman tütünü kullanan kişilerin sigarayı daha çabuk bırakabildiği bilinmektedir. Adıyaman tütünü tüketimi son yıllarda çok artmıştır. Adıyaman tütün üreticilerinin de yüzünü güldüren bu yoğun ilgi tütünün tüm dünyada duyulmasına vesile olmuştur. Milli ekonomi açısından da oldukca etkili olan Adıyaman tütünü yetiştiriciliği tiryakilerin talebi doğrultusunda her insanın yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Hazır paket sigaralara nazaran Adıyaman tütünü % 85 oranında tasarruf sağlamaktadır.

http://www.celikhantutunu.com/Celikhantutunu/Adiyaman-Tutunu-Nereden-Alinir/1714

kaynak Adıyaman tütünü