2017 yılının sigara zamları

Yayın Tarihi: 02.12.2016 /218 defa okundu

        

2017'nin ilk zamları geldi fabrikasyon sigara zamları herkese hayırlı olsun. Bizler adıyaman tütünü ve çelikhan tütünü satıcıları olarak tütüne zam yapmasak da tüketiciden aldığımız tütün pahalı biliyoruz fakat geçen

sene adıyaman tütünü 10 tl olan şuan 25 tlye bize geliyor. bu konuda bizde muzdaribiz.

adıyaman tütüncüler derneği olarak herkese hayırlı olsun yeni zamlar ve yeni fiyatlar. adıyaman tütünü ve çelikhan tütünü bizden alınır.

Yeni senenin gelmesi ile birlikte zamlarda konulmaya başlandı bile. Peki, buna gore yeni yıl sonrası 2017 sigara fiyatları ne oldu ve herhangi bir zam gelecek mi? Daha önce hemen yeni yıl sonrası açıklana zam oranları henüz tam olarak belirlenmedi. Bu durumda acaba sigaraya zam gelecek mi yoksa sigaraya zam gelmeyecek mi sorularını yeniden söyletmeye başladı. Peki, yeni zam oranları yüzde kaç olacak ve zamlı fiyatlar ne zamandan itibaren geçerli olup satışa çıkacak? Gene anlamda baktığımızda hemen hemen sigara zamlarının başladığını görmüyoruz. Bunun için resmi olarak açıklama yapılmalı ve zam oranı ile sigaraların zamlı fiyatları tek tek açıklanmalıdır. Sizlerde yakın zamanda 2017 yeni sigara fiyatlarını görmeye elbet başlayacaksınız fakat hemen hemen yetkililer herhangi bir zam oranını açıklamadılar.

 

ÖTV Zammı Geldi !

Resmi Gazete'de yayımlanan karara bakılırsa; alkollü içki ve tütün mamullerinde ÖTV oranına yüzde 10 ile yüzde 27.5 arasında zam geldi. Alkolde maktu vergi yüzde 10 arttı, bunun fiyatlara yansıması yüzde 3-4 yöreında olacağı açıklandı.

Tütünde maktu vergi 7 kuruş artmasının da sigara paketlerindeki artışın yüzde 5-6 olacağı, bu zam ile her bir sigara paketindeki artışın 50 kuruş olacağı kaydedildi.

Peki, zamlı sigara fiyatları ne olacak ve tahmini sigara fiyatları el yakar mı? Yeni yıl da sigaraya gelecek olan zam oranı hemen hemen belli değil fakat minimum 50 kuruşluk bir artış geleceği konuşuluyor. Hatta yüksek segmentli sigaralarda tane başı bir lira artış olması dahi umut ediliyor. Çok uzun zamandır artış olmayan sigara fiyatları çok kısa sürede devreye girecektir. Sigaranın karaborsa olması çünkü devam edebilir ve sigaraya zam geldikten sonrasında piyasa rahatlayabilir

TI 2017 SİGARA FİYATLARI LİSTESİ

CAMEL 8 TL
WINSTON 8,5 TL
WINSTON 9 TL
LD SLENDER 7 TL
MONTE CARLO SLENDER 7 TL
MONTE CARLO 7,5 TL
ANADOLU 7 TL
SALEM 11 TL

PHILIP MORIS ZAMLI SİGARA FİYATLARI LİSTESİ

PARLIAMENT UZUN 11,5 TL
PARLIAMENT KISA 11,5 TL
PARLIAMENT SLİM 11,5 TL
PARLIAMENT AQUA 11,5 TL
MARLBORO UZUN 11 TL
MARLBORO KISA 11 TL
MARLBORO BLUE 11 TL
MARLBORO TOUCH BLUE 10 TL
MARLBORO GRAY 10 TL
MARLBORO AQUA 10 TL
MARLBORO ONE 10 TL
MURATTİ ROSSO 9 TL
MURATTİ AZURE 9 TL
MURATTİ TONE 9 TL
MURATTİ MODE 9 TL
MURATTİ MONE 9 TL
MURATTİ S-MODE 9 TL
MURATTİ S-ONE 9 TL
LARK UZUN 8 TL
LARK KISA 8 TL
LARK MODE BLUE 7,5 TL
CHESTERFIELD UZUN 8 TL
CHESTERFIELD KISA 8 TL
CHESTERFIELD SLİM 8 TL
CHESTERFIELD CLİCK 8 TL
CHESTERFIELD BLU 7,5 TL
CHESTERFIELD GRAY 7,5 TL
L&M UZUN 7,5 TL
L&M KISA 7,5 TL
L&M BLUE LINE 7,5 TL
L&M MODE RED 7 TL

(NOT: British American Tobacco (BAT) henüz güncel sigara fiyatları listesini açıklamadı. BAT, yeni fiyat listesini açıklar açıklamaz bu bilgiyi de haberimizde bulabilirsiniz.)

 

PHILIPS MORRİS INTERNATIONAL

 

Philip Morris International, 160 ülkede etkinlik gösteren ve satış yapan uluslararası bir tütün şirketidir. Dünyanın en büyük tütün şirketi olan Philip Morris International, 2007 yılında tüm dünyadaki tütün piyasasının %15,6'sına hakimdir. 50'den fazla ülkede üretim icra eden Philip Morris International'in merkezi ABD'nin New York kentindedir. Öte taraftan şirketin Tükiye dağıtımını ise Sabancı holding yapmaktadır.

 

BRITISH AMERICAN TOBACCO

 

British American Tobacco, 1902 yılında United Kingdom's Imperial Tobacco Company ile the American Tobacco Company of the USA şirketlerinin birleşmesi ile kurulmuştur. 50 ülkedeki sigara piyasasını elinde bulunduran, 180 ülkede ise satış icra eden British American Tobacco, Philip Morris'in arkasından dünyanın en büyük ikinci tütün şirketidir.

 

JAPAN TOBACCO INTERNATIONAL

 

Japan Tobacco International, 1 Nisan 1985 tarihinde bir kamu müesseseu olarak kurulmuştur. Tütün endüstrisinde faaliyet gösteren Japan Tobacco International'in merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunmaktadır. 2009 yılında Fortune 500 listesine giren şirket 312. Sırada yer verilmiştir.

http://www.celikhantutunu.com/Celikhantutunu/2017-yilinin-sigara-zamlari/1699

kaynak Adıyaman tütünü